flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вища рада правосуддя, розглядаючи матеріали кандидатів, особливу увагу звертає на тих кандидатів, щодо яких були негативні висновки Громадської ради доброчесності, – Голова ВРП

04 жовтня 2017, 08:53

Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк під час зустрічі із представниками дипломатичних установ країн Великої сімки, яка відбулася 20 вересня 2017 року у приміщенні Вищої ради правосуддя, наголосив: «Сьогодні у Вищій раді правосуддя триває розгляд рекомендацій Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо призначення на посади суддів 120 кандидатівСтаном на 20 вересня ми розглянули 80 кандидатур, маємо намір до середини понеділка 25 вересня завершити розгляд рекомендацій щодо всіх кандидатур».

Голова ВРП зазначив, що на цьому етапі не може надати оцінку розгляду матеріалів, оскільки рішення ще не прийняті. Водночас закликав учасників зустрічі скласти власне враження про перебіг співбесід, адже засідання Ради відбувається в режимі онлайн. «Ми проводимо співбесіди з кандидатами на посади суддів Верховного Суду, і цей процес доступний для всієї країни», − наголосив І.Бенедисюк.

Надзвичайний та Повноважний Посол Італійської Республіки в Україні Давіде Ла Чечіліа подякував за зустріч, проведену у Вищій раді правосуддя із послами країн Великої сімки. «Це група країн підтримки реформ в Україні», − відзначив Давіде Ла Чечіліа, зауваживши, що ця зустріч – гарна нагода обмінятися думками і прослідкувати еволюцію процесу добору суддів до Верховного Суду.

«Судова реформа є ключовою в утвердженні верховенства права, покращенні бізнес-середовища і залученні іноземних інвестицій», − зазначив Посол, наголосивши на важливості перебігу процесу реформування в законодавчому полі, прозоро, із забезпеченням справедливого відбору для всіх учасників.

Надзвичайний та Повноважний Посол Італійської Республіки в Україні поцікавився, чи детально були вивчені матеріали щодо тих 30 суддів, стосовно яких Громадська рада доброчесності зробила негативні висновки.

 

«Перш за все, у нас немає завдання призначити всіх 120 кандидатів», − Голова ВРП

«Перш за все, у нас немає завдання призначити всіх 120 кандидатів, але у нас є завдання внести подання щодо призначення стосовно тих кандидатів, які пройшли конкурсний відбір і відповідають вимогам закону», − наголосив Ігор Бенедисюк.

Голова ВРП звернув увагу представників посольств на те, що Громадська рада доброчесності була створена при Вищій кваліфікаційній комісії суддів України і має дорадчий голос при прийнятті ВККСУ рішень: «Повноваження ГРД − встановити інформацію, яка може свідчити про недоброчесність кандидата, і повідомити ВККСУ. При цьому негативний висновок ГРД ще не означає негативного висновку ВККСУ, бо саме ВККСУ уповноважена та має право прийняти рішення щодо висновку ГРД».

 

«Кандидати, матеріали щодо яких перебувають на розгляді Вищої ради правосуддя, не мають негативних висновків Вищої кваліфікаційної комісії суддів України»

«Хочу наголосити, що кандидати, матеріали щодо яких перебувають на розгляді Вищої ради правосуддя, не мають негативних висновків Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Разом із тим Вища рада правосуддя, розглядаючи матеріали, особливу увагу звертає на тих кандидатів, щодо яких Громадська рада доброчесності зробила негативні висновки», − пояснив Голова ВРП.

Водночас Вища рада правосуддя перевіряє, яка інформація була надана ГРД Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, які пояснення надавав кандидат щодо цієї інформації, яким чином ВККСУ оцінено ці пояснення і висновки.

І.Бенедисюк нагадав, що відповідно до вимог закону лише та інформація, яка не була належно оцінена ВККСУ або стала відома Вищій раді правосуддя пізніше, може бути підставою для висновку стосовно недоброчесності кандидата у тому випадку, якщо отримана із законних джерел.

 

«Уся надана ГРД інформація перевірена ВККСУ і повторно перевіряється Вищою радою правосуддя», − І.Бенедисюк

За словами Голови ВРП, більшу частину інформації ГРД повторно направила  до Вищої ради правосуддя, і ці дані досліджуються під час проведення перевірки.

 «Таким чином, уся надана ГРД інформація перевірена ВККСУ і повторно перевіряється Вищою радою правосуддя», − наголосив І.Бенедисюк.

Заступник Голови ВРП В.Беляневич під час зустрічі роз’яснив, що Вища рада правосуддя не наділена повноваженнями переглядати рішення ВККСУ. «Кожен орган виконує свою встановлену законом функцію і повинен відповідати за якість своєї роботи, а також діяти в межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законодавством України. Якщо ми відступимо від визначеної законом процедури, то таким чином закладемо небезпеку під подальші рішення цього суду», − сказав В.Беляневич. 

Водночас Голова ВРП звернув увагу представників посольств, що не вся інформація ГРД стосується доброчесності кандидатів, «хоча заявляється як така; зокрема, частина інформації стосується оцінки рішень суддів, що суперечить загальновизнаним принципам права, а також включення цієї інформації ставиться під сумнів через присутність у складі ГРД адвокатів, що може створювати конфлікт інтересів». І.Бенедисюк наголосив, що ці обставини отримали оцінку європейських експертів, які досліджували Регламент Громадської ради доброчесності. 

 

Вища рада правосуддя виявлятиме індивідуальну роль кожного кандидата в тому чи іншому процесі

Як було зазначено під час зустрічі, у разі коли є інформація, що Європейський суд з прав людини констатував порушення при ухваленні судом того чи іншого рішення, Вища рада правосуддя виявлятиме індивідуальну роль кожного кандидата в тому чи іншому процесі.

«Ми дуже ретельно перевіряємо всю інформацію, надану ГРД, однак розцінюємо повторне надсилання ГРД десятки разів однієї і тієї  самої інформації як спробу заблокувати розгляд матеріалів», − резюмував Голова ВРП. «Саме Вища рада правосуддя має прийняти рішення, і ми відповідально ставимося до цього завдання, − сказав Голова Ради. – Хочу запевнити: ми розуміємо, що становлення нової судової системи – це наше головне завдання, яке ми вирішуємо. В Україні зараз відбувається і судова реформа, і становлення громадянського суспільства, яке також перебуває на стадії росту. Тому ми маємо дуже зважено оцінювати інформацію, що надходить».

 

Представники дипломатичних установ країн Великої сімки відзначили прозорість процесу призначення кандидатів на посади суддів Верховного Суду

Голова ВРП запевнив представників посольств, що Вища рада правосудя докладає максимум зусиль для пояснення громадськості своїх рішень та способу дій.

Під час зустрічі представники дипломатичних установ країн Великої сімки відзначили прозорість процесу призначення кандидатів на посади суддів Верховного Суду. Водночас поставили низку запитань, які хвилюють і представників бізнесу, і представників громадськості в Україні, зокрема щодо потенційного та реального конфлікту інтересів у членів Вищої ради правосуддя при розгляді матеріалів кандидатів на посади суддів Верховного Суду.

Голова ВРП повідомив про прийняті Вищою радою правосуддя рішення стосовно задоволення заяв про самовідвід членів Ради А.Лесько та А.Олійник, які не братимуть участі у прийнятті рішень стосовно добору, І.Бенедисюка, П.Гречківського та інших − при розгляді окремих кандидатур. І.Бенедисюк наголосив, що участь Я.Романюка у засіданні ВРП щодо розгляду кандидатур не створює конфлікту інтересів, оскільки він не є переможцем конкурсу. Крім того, при вирішенні питання про самовідвід члени Ради керувалися роз’ясненням, наданим Національним агентством з питань запобігання корупції, відповідно до якого були відсторонені від участі у засіданні члени ВРП, які є учасниками конкурсу. НАЗК також наголосило, що  факт спільної роботи в одній організації не може вважатися конфліктом інтересів. Окрім цього, Ігор Бенедисюк зауважив, що безпідставний відвід члена Ради від участі у розгляді питання може поставити під сумнів  рішення Вищої ради правосуддя.

 Наприкінці зустрічі Давіде Ла Чечіліа подякував за надану інформацію, відповіді та плідний обмін думками.

Участь у зустрічі взяли: від Посольства Італійської Республіки в Україні − Надзвичайний i Повноважний Посол Давіде Ла Чечіліа, Перший секретар Посольства, відділ з політичних питань, Лука Трабальца; від Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні − Директор Регіональної місії Агентства США з міжнародного розвитку USAID Сюзан Фріц; від Посольства Японії в Україні − Радник, Перший секретар Посольства Дайсуке Мінаміно; від Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні − Постійний заступник Посла Вольфґанґ Біндзайльвід Посольства Французької Республіки в Україні − Тимчасовий повірений у справах Крістоф Ле Ріголєрвід Посольства Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в Україні − Перший секретар Посольства Ребекка Лохнавід Посольства Канади в Україні − Тимчасовий повірений у справах Карім Моркос, перекладач Ірина Лаврів, від Представництва Європейського Союзу в Україні − Керівник Програм співробітництва Беренд де Гроот, від Вищої ради правосуддя – Голова ВРП Ігор Бенедисюк, заступник Голови ВРП Вадим Беляневич, представники секретаріату: начальник відділу міжнародного співротібництва Владислав Гуртенко, головний спеціаліст цього відділу Дар’я Богатчук, начальник управління інформації та забезпечення комунікаційної діяльності Оксана Лисенко.

 

Джерело

Прес-центр судової влади України