flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Військові конфлікти та виклики правосуддя: cуддя ВП ВС взяв участь у міжнародній науково-практичній конференції

27 грудня 2024, 14:07

Суддя Великої Палати Верховного Суду Олег Ткачук долучився до Міжнародної науково-практичної конференції «Мир через Право: військові конфлікти та виклики правосуддя», яка стала платформою для обміну досвідом представників наукових кіл, юристів-практиків, громадських і політичних діячів щодо обговорення нагальних питань у галузі дотримання прав людини, зокрема під час збройних конфліктів.

За словами Олега Ткачука, мирне життя країн, суспільно-політичні відносини будь-якої демократичної держави не зорієнтовані на ведення війни чи протидію їй. Разом з тим початок російської агресивної війни в Україні змусив здійснити  переорієнтацію всієї державної і громадської діяльності на захист суверенітету й територіальної цілісності Батьківщини. У цей період почала формуватися нормативно-правова база, що регламентує повноваження державних органів в особливий період, під час війни. Верховний Суд, як і всі судові органи України, зумів адаптуватися до нових викликів, пов’язаних із початком повномасштабної війни росії проти України. Здійснення правосуддя не зупинялося ні на день.

Олег Ткачук констатував, що на початку повномасштабної війни спостерігалося значне зменшення кількості звернень до судів — майже на 30 % порівняно з довоєнним періодом, однак у 2023 році ситуація змінилася і кількість судових проваджень зросла, перевищивши 4 млн справ, що майже на 500 тис. більше, ніж до початку війни.

Також Олег Ткачук зауважив, що війна породила нові правовідносини. Суди зіткнулися з потребою розв’язання юридичних проблем, пов’язаних із компенсацією шкоди, завданої агресією російської федерації, а також з вирішенням правових питань, що стосуються військових правопорушень. Категорії справ, які перебувають на розгляді в судах різних інстанцій, демонструють нагальну потребу вжиття заходів для підвищення рівня боєготовності й боєздатності Збройних Сил України та інших військових формувань, посилення військової дисципліни і водночас гарантій соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей. Правового і судового захисту та поновлення прав в умовах бойових дій потребує мирне населення. Одним із важливих чинників реалізації цих завдань може стати діяльність військових судів. Запровадження військових судів у судову систему має здійснюватися відповідно до Конституції України і чинних законів України за рахунок наявних кадрів чинної армії та суддів, що мають військовий досвід. Тепер у Збройних Силах України перебуває понад 50 суддів та 350 працівників судової системи.

Велика Палата Верховного Суду, як пояснив доповідач, вирішила немало справ, пов’язаних з війною. Зокрема, тих, що стосуються притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які обвинувачуються у вчиненні разом із російською армією військових злочинів, господарські справи щодо російських банків, адміністративні справи – щодо обґрунтованості санкцій проти окремих осіб, причетних до агресії і її фінансування, цивільні – про відшкодування шкоди, заподіяної російською агресією.

Він нагадав, що одним із найбільш важливих аспектів роботи Великої Палати Верховного Суду є розгляд справ, що мають виключні правові проблеми, стосуються діяльності найвищих державних органів, перевірка законності їхніх актів. Також важливим є напрям, пов'язаний з реалізацією рішень Європейського суду з прав людини.

Підсумовуючи, Олег Ткачук зазначив, що, незважаючи на значні труднощі, українські суди продовжують виконувати свої повноваження, а судді залишаються відданими своїй справі. Щоб забезпечити ефективне правосуддя, судова влада повинна продовжувати вдосконалюватися для забезпечення ефективного правосуддя навіть у найскладніші часи. Це завдання ефективно виконує Верховний Суд.

Конференцію організував Київський університет права Національної академії наук України.

Верховний Суд