flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Правовладдя та правосуддя: судді ВС розповіли про можливі перспективи судової системи в умовах воєнного стану

27 грудня 2024, 14:06

Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович та суддя Великої Палати Верховного Суду Олег Ткачук взяли участь у круглому столі на тему «Правовладдя і правосуддя: візії та перспективи», організованому Сьомим апеляційним адміністративним судом.

Метою заходу стало обговорення актуальних питань та обмін досвідом у сфері розгляду судами справ щодо захисту прав та свобод людини і громадянина та спорів, пов’язаних зі злочинами внаслідок збройної агресії рф проти України, а також питання щодо перспективи судової системи на сучасному етапі.

Звертаючись із вітальним словом до учасників круглого столу, Михайло Смокович висловив вдячність представникам судової влади за ефективне забезпечення правосуддя навіть у складних умовах воєнного стану. Він наголосив, що попри величезне навантаження на суди система продовжує виконувати свою роль у забезпеченні прав людини. Важливо, щоб суди діяли на належному рівні, навіть в умовах війни, дотримуючись принципів рівності, справедливості та правовладдя у вирішенні спорів.

Разом з тим голова КАС ВС зазначив, що правовладдя передбачає не лише належне застосування законів, але й справедливий доступ до правосуддя для всіх громадян, зокрема військовослужбовців. На думку Михайла Смоковича, важливо, щоб правовладдя проявлялося не тільки в теоретичних засадах, а й у реальному забезпеченні прав людини, рівності у правах та умовах служби. Судді, керуючись принципами верховенства права, сприяють зміцненню правової держави, забезпечуючи рівні можливості для захисту прав усіх громадян, навіть у найскладніших умовах воєнного часу.

Говорячи про питання щодо актуальності створення в Україні військових судів, Михайло Смокович навів приклад європейських країн, таких як Швеція, де судова система була змушена адаптуватися до кризових ситуацій, зокрема до міграційної кризи, у зв’язку з чим було збільшено кількість адміністративних судів для оперативного вирішення численних спорів. Водночас після виконання своєї місії судді, які брали участь у цих процесах, були звільнені з посад, оскільки їх робота мала тимчасовий характер, орієнтуючись на нагальні потреби вирішення кризових ситуацій. За словами голови КАС ВС, цей досвід показує важливість швидкої адаптації судової системи до нових умов і викликів, з якими стикаються країни, що переживають кризу, в тому числі збройні конфлікти.

В умовах збройної агресії рф проти України, за словами Олега Ткачука, питання щодо військового правосуддя набувають особливої актуальності.

Початок широкомасштабної війни росії проти України і тривале військове протистояння на Донбасі в останні роки яскраво вказують на необхідність підвищення рівня боєготовності та боєздатності Збройних Сил України й інших військових формувань, посилення військової дисципліни та водночас гарантій соціального захисту військовослужбовців і членів їхніх сімей. У цей складний час правового і судового захисту потребують не лише військовослужбовці, а й мирне населення. Одним із важливих інструментів для реалізації цих завдань може стати діяльність військових судів.

Суддя зазначив, що в цьому контексті військові суди можуть стати основою для створення спеціалізованих юрисдикційних національних і міжнародних органів з метою притягнення до відповідальності осіб, винних у військових злочинах, вчинених армією російської федерації. Це також має важливе значення для забезпечення правосуддя в умовах євроінтеграції України та поступових кроків до вступу в НАТО. За словами судді, військові суди є важливим елементом системи правосуддя та успішно функціонують майже в 40 країнах світу, а також у всіх країнах – членах Північноатлантичного альянсу.

Олег Ткачук звернув увагу на потребу посилення боєздатності Збройних Сил України, створення механізмів притягнення до відповідальності винних у вчиненні масових звірств проти цивільного населення. За його словами, цьому має сприяти створення логічної і структурованої системи органів військової юстиції. Тобто існує необхідність у відновленні роботи військових судів, адже вони можуть налагодити судовий контроль за діяльністю правоохоронних органів в умовах бойових дій і дотримання належного рівня секретності та військової таємниці, а також захисту тих людей, які не можуть звернутися до інших національних судів через військові дії.

На думку Олега Ткачука, функціонування військової юстиції в Україні зумовлене необхідністю забезпечення правопорядку у Збройних Силах України в умовах ведення бойових дій та специфікою військової структури держави.

Формування і відновлення військових судів в Україні може здійснюватися в рамках чинного законодавства, зокрема відповідно до Конституції України, а саме ст. 128, та шляхом внесення точкових змін до відповідних галузевих законів. Суди можуть бути створені з використанням наявних кадрів діючої армії та суддів з військовим досвідом. Базою для їхнього розташування можуть стати приміщення колишніх військових судів, а матеріально-технічне забезпечення — майно судів, діяльність яких призупинена через бойові дії.

Відновлення в Україні військових судів повною мірою відповідатиме Меморандуму Постійного комітету з прав людини Ради Європи від 16 червня 2003 року щодо судочинства у військових судах та п. 8 ст. VII Угоди між сторонами Північноатлантичного договору стосовно статусу їхніх збройних сил від 19 червня 1951 року (застосовується Україною з 26 травня 2000 року). Відновлення цієї інституції може стати важливим кроком для забезпечення належного правосуддя в умовах війни та зміцнення правового порядку в державі.

Фото надали організатори.

Верховний Суд