flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 20 - 24 грудня 2021 року

29 грудня 2021, 08:55

1. ВРП звільнила у відставку 5 суддів

21 грудня 2021 року ВРП вирішила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:

  • Вайновського Артура Миколайовича – з посади судді Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області;
  • Мартюк Антоніну Іванівну – з посади судді Північного апеляційного господарського суду.

23 грудня 2021 року ВРП вирішила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:

  • Бондаревську Світлану Михайлівну – з посади судді Полтавського апеляційного суду;
  • Горейко Марію Дмитрівну – з посади судді Івано-Франківського апеляційного суду;
  • Хитрова Бориса Володимировича – з посади судді Ковпаківського районного суду міста Суми.

2. ВРП ухвалила рішення щодо питань фінансування судової влади

ВРП погодила звернення ДСА до Міністерства фінансів України, яким пропонується спрямувати 10 698,14 тис. грн понадпланових надходжень від сплати судового збору для забезпечення критично необхідними видатками на фінансування об’єктів будівництва, реконструкції та реставрації деяких судів до кінця 2021 року, а також придбання комп’ютерного обладнання.

Крім того, ВРП погодила перерозподіл видатків державного бюджету для виплати суддівської винагороди суддям місцевих загальних судів Запорізькій області в сумі 1300,0 тис. грн.

3. Розпочалася процедура відрядження суддів ще до 7 судів

ВРП відповідно до рішень від 21 грудня 2021 року  № 2354/0/15-21 та № 2355/0/15-21 та рішень від 23 грудня 2021 року № 2366/0/15-21№ 2367/0/15-21№ 2368/0/15-21№ 2369/0/15-21 та № 2370/0/15-21 оголошує про початок процедури відрядження до:

Судді, які виявили бажання бути відрядженими до зазначених судів, повинні протягом десяти днів (з дня оголошення про початок процедури відрядження суддів) подати до ВРП необхідні документи.

4. ВРП утворила Комісію з питань дотримання НАЗК гарантій незалежності суддів

21 грудня 2021 року рішенням ВРП утворено Комісію Вищої ради правосуддя з питань дотримання Національним агентством з питань запобігання корупції гарантій незалежності суддів.

Предметом діяльності Комісії ВРП з питань дотримання Національним агентством з питань запобігання корупції гарантій незалежності суддів буде аналіз стану дотримання НАЗК при здійсненні своїх повноважень гарантій незалежності суддів; надання ВРП рекомендацій стосовно необхідності вжиття заходів щодо наявності ознак незаконного впливу, тиску або втручання у діяльність судді, під час повної перевірки декларації, моніторингу способу життя.

Комісію очолив в.о. Голови ВРП Олексій Маловацький, до її складу увійшли члени ВРП, керівник секретаріату, заступник керівника секретаріату – начальник відділу з питань запобігання і виявлення корупції, керівники структурних підрозділів.

5. ВРП відреагувала на повідомлення суддів

Харківського окружного адміністративного суду про втручання у її професійну діяльність

ВРП вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 376 КК України, за фактами, повідомленими суддею Харківського окружного адміністративного суду Ларисою Мар’єнко, та звернутися до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області щодо перевірки відомостей про наявність ознак дисциплінарного проступку в діях адвоката Ш.

З приводу обставин, викладених у повідомленні Зарічного районного суду міста Сум

На переконання судді Зарічного районного суду міста Сум Ганни Шелєхової позивач безпідставно звинуватив її в упередженості під час розгляду справи про позбавлення батьківських прав. ВРП звернулася до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за ч. 1 ст. 376 КК України за фактами, викладеними в повідомленні судді Зарічного районного суду міста Сум.

Господарського суду Донецької області про втручання в його професійну діяльність

ВРП вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо необхідності забезпечення проведення перевірки обставин, повідомлених суддею Господарського суду Донецької області Едуардом Зекуновим.

6. Олексій Маловацький: Адвокатська спільнота не була долучена до обговорення регламенту Етичної ради та критеріїв оцінювання кандидатів до ВРП

Законодавець фактично втрутився у процес добору членів ВРП від адвокатури, створивши орган для надання допомоги з’їзду адвокатів у відборі кандидатів до складу ВРП, який не передбачений профільним законом. Про це наголосив в.о. Голови ВРП Олексій Маловацький під час ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Адвокатура України: сучасний стан та перспективи розвитку».

«Адвокатська спільнота не відмовлялася від саморегулювання, не брала участь в обговоренні регламенту Етичної ради та критеріїв оцінки адвокатів. Якщо уважно дослідити положення документу щодо оцінювання, там немає жодного слова про адвокатську етику, наукову доброчесність та кодекс суддівської етики», – зазначив в.о. Голови ВРП.

За словами Олексія Маловацького, незрозуміло яким чином дорадчий орган може допомагати професійним об’єднанням, якщо він не керується професійними нормами. По суті створено незалежний орган, який взагалі не підконтрольний нікому і який на підставі свого регламенту може застосовувати аd hoc і відходити від виконання вимог законодавства.

Переглянути відео

7. ВРП погодила із зауваженнями проєкт постанови Кабміну, яка стосується компенсації за проживання та проїзд членам Конкурсної комісії та Етичної ради

ВРП погодила проєкт постанови із зауваженнями та вказала на важливі умови, які мають бути створені для реалізації положень документу – зокрема виділення додаткових фінансових ресурсів.

ВРП наголосила, що в разі прийняття Урядом проєкту постанови для її реалізації необхідно внести відповідні зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік». ВРП вирішила звернутися до КМУ з проханням надати відповідне доручення Міністерству фінансів України вирішити питання щодо забезпечення належного обсягу видатків для компенсації витрат на проживання та переїзд членам Конкурсної комісії, запропонованим міжнародними та іноземними організаціями, які постійно не проживають у місті Києві.

8. Розглянуто деякі питання фінансування судової влади у 2021 році

23 грудня 2021 року ВРП прийняла рішення, яким погодила перерозподіл видатків та звернення до Мінфіну щодо розподілу понадпланових надходжень від сплати судового збору. Кошти можуть бути спрямовані на корегування розрахунку виплати суддівської винагороди, оплату комунальних послуг та здійснення нарахувань на оплату праці. Таким чином з метою якнайшвидшого забезпечення деяких судів критично необхідними видатками споживання у році, що минає, Рада підтримала пропозиції ДСА в частині перерозподілу коштів державного бюджету.

Також ВРП погодила звернення ДСА до Міністерства фінансів України з поданням щодо розподілу понадпланових надходжень від сплати судового збору у сумі 1 200,0 тис. грн.

9. Сергій Болотін: Метою судової реформи має бути покращення доступу громадян до правосуддя

Під час виступу на Міжнародній науково-практичній конференції «Як забезпечити правопорядок в Україні? Проблеми ефективності кримінальної юстиції. V Київський полілог» член ВРП Сергій Болотін окреслив головні проблеми, з якими стикаються установи системи правосуддя.

Зокрема, Сергій Болотін зауважив, що до процесу перманентного реформування судової системи не залучають правничу спільноту, суддів, які безпосередньо здійснюють правосуддя, а напрями реформ розробляють здебільшого теоретики та експерти.

«Відсутнє комплексне бачення щодо розвитку усієї юридичної системи у країні. Окремо реорганізовують органи судової системи, органи досудового слідства, прокуратури, що є неприпустимим та призводить до проблем», – зазначив Сергій Болотін.

«Юридична практика»