Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Таку тезу висловив секретар судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Володимир Погребняк під час V Конференції з виконавчого провадження, яка відбулася 15 вересня 2021 року.
Володимир Погребняк виступив із доповіддю на тему «Як підвищити рівень виконання судових рішень в Україні». Спікер зазначив, що окреслена проблема не вирішується вже протягом тривалого часу, тому для осмислення її причин варто враховувати історично-культурний контекст становлення самого виконавчого провадження.
«На ранніх етапах становлення виконавчого провадження, пов’язаного з феодальною ідеологією, характерним є домінування стягувача над боржником. І лише еволюційна рецепція природного права світовими правовими системами, відображена згодом у Конституції України, збалансувала права боржника щодо стягувача. Однак історичну спадковість сучасного українського суспільства не варто оцінювати як таку, що сформована переважно в часи Радянського Союзу. Хоча, на моє переконання, саме радянський період мав найбільший вплив на формування тих історичних, ментальних і культурних наративів, які нині “якорять” нас і перешкоджають розв’язанню цієї проблеми. Очевидно, що часовий зріз для аналізу причин неефективності системи виконання судових рішень має бути значно ширшим. Це дало б змогу осягнути певні риси національної ментальності, культури та ідентичності», – переконаний суддя КГС ВС.
Окрім того, Володимир Погребняк розповів про законодавчі ініціативи щодо запровадження інституту медіації та виокремив проміжні результати реформи виконавчого провадження, а саме: впровадження єдиного реєстру боржників; удосконалення чинної електронної взаємодії з іншими державними органами; забезпечення належного виконання судових рішень про стягнення аліментів і заробітної плати; впровадження інституту приватних виконавців тощо.
Також, на думку доповідача, серед очевидних позитивних показників підвищення рівня виконання судових рішень в Україні – реалізація приватного виконавчого провадження.