Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
За цей період до ВРП надійшло 130 повідомлень про втручання у професійну діяльність суддів щодо здійснення правосуддя та дії, що порушують гарантії незалежності суддів або підривають авторитет правосуддя. Розглянуто 145 повідомлень (з урахуванням повідомлень, які надійшли за попередні періоди).
За результатами розгляду 48 повідомлень про втручання в діяльність суддів щодо здійснення правосуддя ухвалено 38 рішень про вжиття заходів реагування (звернення до прокуратури та органів правопорядку стосовно надання інформації про розкриття та розслідування злочинів; внесення до відповідних органів чи посадових осіб подання про виявлення та притягнення до встановленої відповідальності осіб, якими вчинено дії або допущено бездіяльність, тощо).
За результатами розгляду 97 повідомлень суддів ухвалено 20 рішень про затвердження 89 висновків членів ВРП про відсутність підстав для вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя.
«Щорічна доповідь про стан забезпечення незалежності суддів в Україні є ефективним та дієвим інструментом для захисту суддівської незалежності та авторитету правосуддя, адже цей комплексний документ визначає не тільки проблемні питання судової влади, а й шляхи їх усунення», – на цьому наголосив виконувач обов’язків Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький під час засідання Постійної комісії ВРП з підготовки щорічної доповіді про стан забезпечення незалежності суддів в Україні.
Стосовно законодавчого регулювання стану суддівської незалежності, судоустрою і статусу суддів Олексій Маловацький запропонував вказати в документі, що ВРП неодноразово зверталася до Верховної Ради України з ініціативою щодо розміщення консультативних висновків Вищої ради правосуддя до законопроєктів на сайті Парламенту та внесення у зв’язку із цим відповідних змін до Регламенту Верховної Ради України.
Згідно із чинним законодавством ВРП готує щорічну доповідь про стан забезпечення незалежності суддів в Україні у співпраці з органами суддівського самоврядування, іншими органами та установами системи правосуддя, громадськими об’єднаннями.
На цьому наголосив в.о. Голови ВРП Олексій Маловацький на другому засіданні Координаційного комітету з питань реалізації та впровадження цифрового проєкту у сфері правосуддя.
Олексій Маловацький зазначив про необхідність пришвидшення процесу впровадження електронних судових викликів і повідомлень, адже станом на 25 червня 2021 року про нестачу коштів для надсилання повідомлень сторонам у справах Вищу раду правосуддя повідомили більше ніж 220 судів.
Наразі ВРП систематизує та аналізує зауваження до проєкту Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. Під час засідання учасники обговорили пропозиції щодо вдосконалення проєкту цього Положення, які надійшли, зокрема, від Державної судової адміністрації України, Міністерства юстиції України, Асоціації приватних виконавців України та Національної асоціації адвокатів України, тощо.
«Враховуючи, що на сьогодні недофінансування судової влади становить більше ніж 60 %, впровадження модулів ЄСІТС є пріоритетним завданням, яке буде реалізоване вже найближчим часом», – зазначив в. о. Голови ВРП Олексій Маловацький.
Виконувач обов`язків Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький взяв участь в урочистостях з нагоди 25-річчя Конституції України.
Коментуючи урочисту подію, виконувач обов`язків Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький наголосив, що сильна країна – це коли існує взаємодія та діалог всіх трьох гілок влади, повага один до одного, утвердження Верховенства Права для кожного громадянина. А втіленням та гарантією цього є Основний Закон. Неухильне дотримання положень Конституції має бути нормою повсякденного життя.
Вища рада правосуддя вітає ухвалення Парламентом Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Уся правнича спільнота рік чекала прийняття Закону, який розблокує процес наповнення судів кадрами.
ВРП у консультативному висновку щодо законопроєкту № 3711-д наголошувала, що нестача суддів, які здійснюють правосуддя, та дефіцит кадрів у судах є основною проблемою судової гілки влади та держави, яка потребує невідкладного вирішення, адже внаслідок непродуманого реформування та припинення повноважень членів ВККС України вже більше як півтора року зупинені кадрові процедури, що вкрай негативно впливає на роботу судової системи.
У доопрацьованому законопроєкті в цілому враховані пропозиції Вищої ради правосуддя, висловлені в консультативних висновках, затверджених рішеннями Ради від 30 червня 2020 року № 2012/0/15-20 та від 8 грудня 2020 року № 3404/0/15-20.
Вища рада правосуддя докладе в межах повноважень максимум зусиль для формування ВККСУ у спосіб передбачений Конституцією та законами України. Водночас важливо не лише якнайшвидше сформувати склад кваліфкомісії, а й затвердити план роботи органу який включатиме завершення кваліфікаційного оцінювання, невідкладне проведення добору суддів в суди першої і апеляційної інстанції та відновлення повноважень 389 суддів, які не здійснюють правосуддя.
Про це сказав в.о. Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький під час обговорення законопроєкту «Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів ВРП» на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань правової політики.
Він висловив вдячність парламентарям, які піднімають питання конституційності законопроєкту.
Говорячи про можливість відсторонення члена ВРП від виконання обов’язків, Олексій Маловацький наголосив, що така процедура є аналогом кримінально-процесуального переслідування особи. «В разі ухвалення законопроєкту буде створено прецедент – з’являться підстави для необмеженої можливості усунення поза межами кримінальної, адміністративної, дисциплінарної відповідальності будь-якої особи, яка перебуває на публічній службі. Парламент має розуміти, що створюється висока ймовірність припинення роботи ВРП. Дисциплінарна є однією з понад двадцяти функцій ВРП. У Ради багато напрямків діяльності, від яких залежить можливість здійснення правосуддя судами», – наголосив Олексій Маловацький.
У консультативному висновку ВРП до законопроєкту зазначено, що в ньому прослідковуються намагання втрутитись у діяльність судової влади, хоча у конституційній демократії судова влада та суди не мають зазнавати кардинальних змін, оскільки це є посяганням на принципи верховенства права, демократії, поділу влади, незалежності суддів та інші конституційні цінності.
Олексій Маловацький зауважив, що у разі ухвалення закону Верховною Радою України, ВРП виконуватиме його вимоги, однак наголосив, що народні депутати мають розуміти наслідки схвалення запропонованих новел та усвідомлювати відповідальність.
Четверо проти світу, або дійсна місія міжнародних експертів у судовій владі України?
1 липня 2021 року ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:
Мараєву Наталію Євгеніївну – з посади судді Київського апеляційного суду;
Ястребову Любов Вікторівну – з посади судді Першого апеляційного адміністративного суду.
Вища рада правосуддя на засіданні 1 липня 2021 року вирішила тимчасово, до 9 серпня 2021 року, відсторонити суддю Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області Новік Лалі Мурманівну від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.
Суддя Новік Л.М. підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України, тобто в проханні та одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи дій з використанням наданої їй влади та службового становища за таких обставин.
Під час робочої зустрічі із міжнародними партнерами сторони обговорили актуальний стан справ у судовій владі України, перспективи впровадження законодавчих ініціатив та питання посилення подальшої співпраці ВРП та країн ЄС.
«Інтерес європейських країн до питань судової реформи в Україні залишається високим. Країни заходу зацікавлені в якнайшвидшому поновленні роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, впровадженні електронних сервісів у судах, посиленні інститутів альтернативного вирішення спорів», – зазначив в. о. Голови ВРП Олексій Маловацький.
Окрему зацікавленість у партнерів викликав законопроєкт № 5068 «Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя».
За словами Олексія Маловацького, у разі ухвалення цього законопроєкту в цілому діяльність ВРП може бути призупинена. В умовах, коли півтора року не працює ВККСУ, це призведе до повного колапсу судової влади. Він також зазначив, що Рада не підтримала цей законопроєкт та висловила свої застереження у консультативному висновку.
Також під час зустрічі було обговорено важливість підвищення інституційної спроможності Ради. Зокрема, надання ВРП права законодавчої ініціативи, права конституційного подання та права звертатися до Конституційного Суду України щодо роз’яснення законодавства з питань судоустрою і статусу суддів.
Суддя Харківського районного суду Харківської області Олег Назаренко повідомив Вищу раду правосуддя про втручання у його діяльність як судді щодо здійснення правосуддя.
За інформацією судді, до Харківського районного суду Харківської області надійшло клопотання адвоката Ш. про задоволення позовних вимог, у якому зазначено, що позивач має особисту домовленість із суддею Назаренко О.В., тому адвокат просить суд прийняти подарунок – 400 доларів США, ксерокопії яких додано до клопотання, а у разі винесення рішення на користь позивача, подарує судді 4000 доларів США.
ВРП ухвалила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, відомості про який внесено до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 369 Кримінального кодексу України, за фактами, повідомленими суддею.
Крім цього, ВРП вирішила звернутися до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області щодо притягнення до встановленої законом відповідальності адвоката Ш. за вчинення дій, що можуть мати ознаки втручання в діяльність судді Харківського районного суду Харківської області.
Про це зазначив в.о. Голови ВРП Олексій Маловацький під час всеукраїнського онлайн-семінару «Штучний інтелект: що потрібно знати суддям», організованого Національною школою суддів України.
В. о. Голови ВРП нагадав, що з кінця 2020 року Вища рада правосуддя перейшла в електронний режим роботи. Зокрема, наразі будь-які документи, які надсилаються до Ради, можуть подаватися в електронній формі через модуль «Електронний кабінет» підсистеми «Електронний суд» або надсилатися на офіційну електронну пошту ВРП.
Щодо актуальних цифр Олексій Маловацький поінформував, що протягом п’яти місяців цього року до ВРП надійшло 8144 документи, з яких електронною поштою – 6753, через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади – 953, через модуль «Електронний кабінет» підсистеми «Електронний суд» – 350.
«При ВРП створено Координаційний комітет з питань реалізації та впровадження цифрового проєкту у сфері правосуддя, який активно працює над якнайшвидшою підготовкою Положення про ЄСІТС», – повідомив Олексій Маловацький.
За словами в. о. Голови ВРП, у межах співпраці Ради з Міністерством цифрової трансформації України планується вирішити питання щодо можливості повідомлення учасників судових процесів про судове засідання через мобільний додаток «Дія».
На цьому наголосив член Вищої ради правосуддя Олег Прудивус під час ІV Міжнародної науково-практичної конференції «Адміністративна юстиція в Україні: проблеми теорії та практики».
Олег Прудивус зазначив, що виборчі права займають провідне місце в системі політичних прав громадян, адже завдяки їм та безпосередньо через їх практичну реалізацію втілюється у життя проголошений принцип народовладдя.
Член ВРП охарактеризував форми захисту виборчих прав, які виділяють науковці, та виокремив серед них одну з найефективніших та найпотужніших – судовий захист.
На його переконання, науково-практичне опрацювання інституту судового захисту учасників виборчого процесу набуває особливої актуальності з огляду на модернізацію виборчого законодавства України, що наразі триває, та плинність суспільних і політичних процесів, обумовлених євроінтеграційними прагненнями та демократизацією державного буття. За таких умов реалізація права на судовий захист учасників виборчого процесу є однією з найважливіших конституційних гарантій.
«Відповідно до статистичних даних за півтора року (із січня 2019 року по середину 2020 року) адміністративні суди розглянули понад 20 тисяч справ, пов’язаних із виборчим процесом. Ці цифри засвідчують вагому роль та непересічне значення адміністративних судів у захисті виборчих прав громадян, оскільки саме адміністративні суди виступають дієвим гарантом дотримання конституційних прав учасників виборчого процесу», – зазначив член ВРП.
Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 1 липня 2021 року № 1447/0/15-21 та № 1448/0/15-21 оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме до:
Судді, які виявили бажання бути відрядженими до вказаних судів, повинні протягом десяти днів (з дня оголошення про початок процедури відрядження суддів) подати до Вищої ради правосуддя необхідні документи.